קונטרבס, פריקשן וגיטרות…

לאחר שסיימנו להקליט רי'תם סקשיין (בס-תופים) ישבנו קובי ואני למספר עריכות קצרות כדי לסדר את הנמברים על מנת שנוכל להעלות כלים נוספים. החלטנו להקליט קונטרבס, גיטרות וכלי הקשה.

בשלב הזה הבנתי שהאלבום מחולק לחצי פחות או יותר. יש בו בלדות תיאטרליות, דרמטיות או שקטות ונוגות ושירים קצביים, מלאי שמחת חיים ובועטים מנגד. החלטנו לאחר הקשבה לאלבום שארווין עשה עבודה יפה מאוד בשירים הקצביים אבל שאנחנו מחפשים אווירה יותר אקוסטית, אינטימית בבלדות.

גיא גיוגא תובל על הקונטרבס

קובי לא חשב פעמיים והמליץ על גיא תובל שנקרא גם "גיוגא". גיא מנגן על קונטרבס ועל גיטרה בס וגר ממש מעבר לכביש. הוא הבסיסט של הגרובטרון וגם מצד שני של האופרה הישראלית. חוץ מזה גיא מנגן עם איתי פרל ועוד רבים אחרים וטובים. מבחינתי העובדה שגיא עובד על הסאונד שלו שעות נוספות מתוקף היותו גם נגן קלאסי שווה הרבה. הבונוס הרציני הוא כמובן יכולת קריאת התווים הזריזה שלו. לשיר "היא תיקח אותך" למשל נכתב תפקיד בס לא קל וגיא הריץ אותו בלי בעיה.

התקשרתי לגיא, הרגשתי שנעים לדבר איתו ושעשינו בחירה טובה. קבענו שאאסוף אותו בוקר ונגיע לקובי על הבוקר. ציפה לנו יום שלם של הקלטות של שבעה שירים.
כבר בתחילת ההקלטה ב-14.3 התרגשתי לשמוע את הסאונד שלו. קונטרבס, יודע מי שיודע, הוא כלי לא פשוט. קשה מאוד לשמור על הטון הנקי במהלך הנגינה וצריך לדעת ללכת עם הנטייה הטבעית של הכלי הזה.

מעבר לזה, הייתה אווירה ממש נעימה באולפן וקצב הזרימה של ההקלטה היה טוב. פתאום לשמוע את השירים מקבלים את הצבע של הקונטרבס ממש ריגש אותי, במיוחד בשירים עם אופי השנסון. לאט לאט הנגנים מגיעים וצובעים את החלום שלך בצבעים שלהם. אין יפה מזה. הרגע הזה שמשהו מפסיק להיות שלך והופך להיות שלנו.

היה כיף לשחרר את הרעיונות שלי ולמסור אותם ולגלות שכל אחד ואחד מהנגנים מוסיפים את האמירה שלהם לשירים וככה אפשר לשמוע בשירים פרזות בס ליריות ומרגשות או סאונדים שונים ויוצאי דופן שלא יכולתי לחשוב עליהם עקב ההיכרות המועטה שלי יחסית עם הכלי. סיימנו את ההקלטות בתחושה טובה ובדירה של גיא הקשבנו קצת למוסיקה ואכלנו אחלה בפלות 🙂

יום לאחר הקלטת הקונטרבס כבר קבעתי להיפגש עם אורי דקל (פונדי) שהלווה לי את כלי ההקשה להופעה בסלונה עם ארווין וארטיס, כדי שנדסקס על הקלטת פריקשן.נפגשנו בדירה של פונדי בשכונת התקווה, כשריח השיפודיה מלמטה באוויר והשמעתי לו את השירים, מקווה שהוא יתחבר, כי אני מאוד מעריך את פונדי וזוכר את הנגינה מהג'אם המשותף שלנו. לפונדי יש התלהבות ותשוקה בריאה למוסיקה שכל מעבד מבקש להיות חלק ממנה.

אורי דקל "פונדי" על הפריים

פונדי פריקשניסט מיוחד כי הוא מתמחה בכלי הקשה אותנטיים ופחות שגרתיים. עברנו שיר שיר והוא שלף את הפריים והכד שמופיעים ב"בין המלים" וגרמו לכך שבהקלטה הבנתי שזה כנראה השיר האהוב עליי באלבום. לפעמים הוספנו טמבורין בלבד כמו ב"עכשיו הרגע לצאת" למשל אבל זה היה כל כך משמעותי לאנרגיה ולדרייב של השיר! חביבה עליי במיוחד גם הנגינה שלו בדרקונים שהפכה את השיר לגרובי כמו שתמיד רציתי.

שוב חיכה לנו יום הקלטות נוספות שהתרחש ב-21 במרץ. לאורי יש סגנון חופשי כזה שנוגד ומחמיא לאופי המובנה שלי וזאת בעיניי התוספת המשמעותית שלו לאלבום. אפשר לשמוע את זה בנגינה שלו בשיר "סליחה" למשל שבו החלטנו להוסיף את ה"קנג'ירה" שהוא מין תוף מרים מצרי עם סאונד מאוד מיוחד (מקווה שהגדרתי את זה נכון…) ככה יצא שיר R&B עם גוון ים תיכוני עם גוון שונה שזה בדיוק המקום שרצינו ללכת אליו באלבום. לעשות ישן עם ריח חדש. פתאום הלכנו לאיבוד עם כל הקולות שלו והחופש הזה. זה היה תענוג.

כבר ב-24 קבעתי סשן הקלטות נוסף עם לירון כסיף הגיטריסט. קבענו שלושה ימי הקלטות בסך הכול. לוקח המון זמן להקליט גיטרות אבל איזה כיף כשעושים את זה עם בחור כמו לירון!

נכנסים לגרוב של "בגלגול האחרון" עם לירון כסיף על הגיטרה

את לירון פגשתי כשהגעתי במקרה להרצאה בבית ספר "מדיה באז" שהוא בית ספר לניהול מוסיקלי שייסדו יאיר ניצני ואלון גל. שמעתי על בית הספר מחבר והחלטתי לבוא ולראות במה העניין. במקרה נפלתי על הרצאה מאוד מעניינת של "סאבלימינל". ההרצאה הזאת הייתה מאוד משמעותית מכמה בחינות.

נתחיל בזה שקובי, הלא הוא "סבלימינל" הוא בחור מרשים. יש לו גישה עממית עם הרבה חוסר רשמיות והומור וכשהוא מספר את הסיפור שלו אתה בעניין. אני זוכר איך הוא סיפר שלעשות היפהופ ציוני היה אבסורד בעיני כל מי שסבב אותו אבל שכשמתעקשים על האמת שלך והאמירה שלך ומתמידים אפשר להגיע רחוק. זה משהו שלקחתי מאותה הרצאה.

ב"מדיה באז" נפגשים בקבוצות ובקבוצה מנוהל דיאלוג שמבוסס על התקדמות אישית. בסוף ההרצאה מציגים חברי הקבוצה את ההתקדמות שלהם בין אם זה שיר, הופעה, או סיפור על הפקה או תערוכה שהם הולכים להפיק או לעשות. באותו יום לירון ליווה מישהי באיזה סטאנדרט ג'אז שם.

כשהקשבתי לו והסתכלתי על הדרך שבה הוא מלווה ומפרגן לזמרת ששרה הרבה יותר טוב בזכותו ידעתי שאני רוצה שנעבוד ביחד. יש משהו בצניעות שלו שכובש אותך.
סיפרתי ללירון בהרצאה על החומרים שלי והוא ביקש לשמוע. ככה יצא שהכרתי גיטריסט מצוין שיודע לנגן על גיטרה קלאסית כמו מעטים שהכרתי וגם לעזור לי באיזה חולשה שלי וללכלך את השירים שלי עם קצת דיסטורז'ין ורוק ברברי.

אבל אני חייב להגיד שההיכרות שלי עם לירון גם שווה בעיניי הרבה יותר מזה. ביקרתי אותו בבית שלו והכרתי את הילדים והמשפחה שלו וגיליתי איש טוב וחבר לדרך. מבחינתי אולי מעבר לכל המוסיקה שאנחנו עושים ביחד שווה להכיר פשוט אנשים כאלה שחיים את החיים ממקום נקי כל-כך. זאת בעיניי השראה.

בנוסף להקלטות הגיטרה לירון הצטרף גם להרכב שהקמנו ושחרר אותי מנגינה על הפסנתר בשירים הקצביים במהלך ההופעות. הנוכחות שלו עשתה מלא טוב להופעה ועליה אספר לכם בהמשך.

הקלטנו בסבלנות רבה והקלטת הגיטרות היא שונה מאוד. הרבה פעמים צריך לבנות תפקידים בהתאם להקלטות קודמות ע"י ניסוי ותהיה, מה שלוקח די הרבה זמן. אבל יכולנו להוסיף את ההשפעות האהובות עלינו וככה יצא שב"דרקונים" נכנס לי פתאום פרינס לאלבום כמו שחלמתי.

השיר "בגלגול האחרון" הפך להיות שיר גיטרה קלפטרי ובשיר "היא תיקח אותך" לירון הוסיף ליינים בלוזיים בסגנון אריק קלפטוני שנתנו לשיר וייב מחודש. ככל שהמשכנו להקליט הרגשתי שהאלבום הופך להיות מאלבום פסנתרני להפקה משותפת. הגיטרות היום הם חלק מאוד משמעותי באלבום.

בשיר "בביתי שלי" שינינו את התפיסה משיר שבנוי על תפקידי ה"רודס" (פסנתר חשמלי) לשילוב של גיטרה קלאסית ותפקידים מעליה. פתאום השיר הזכיר קצת את "פמלה" של בועז שרעבי. התהליך הזה קרב אותי לדרך שבה כתבתי את השיר על אדן החלון עם כמה אקורדים בגיטרה לפני הרבה שנים.

לסיכום, עשינו דרך ארוכה ולאחר שסיימנו את הקלטות הגיטרה הרגשנו שיש לנו חומר גלם אדיר עם נגנים שנתנו את כל הלב שלהם. שמחתי לגלות שמוסיקאים עדיין מונעים ממקום נקי של חדוות יצירה ונוטים לתת סיכויים גם לאומנים שהם לא מכירים. אני ממש שמח שהכרתי את כל הנגנים האלה ואם תצטרכו קונטרבסיסט, פריקשניסט או גיטריסט יש לכם פה שלושה שמות שאני ממליץ עליהם בפה מלא .

ומה בהמשך? ציפו לנו שתי הופעות נוספות ועריכות ועריכות ועריכות.
לאחר מכן נוסיף תפקידי פסנתר מעודכנים ואשיר מחדש ואז נעריך איך ממשיכים. אבל עשינו כבר בהחלט דרך 🙂

הקליקו כאן כדי לשמוע על חוויות השיעורים שלקחתי אצל מורה גדולה שהיא זמרת גדולה!

תגובה אחת על קונטרבס, פריקשן וגיטרות…

  1. אורי הגיב:

    חידוד- הקנג'ירה הוא תוף מסגרת הודי–איזה כיף על הפירגון-יצא לך אוצר!! מאוד שמחתי לקחת חלק

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s