על כסף והגשמת חלומות

כשהחלטנו ללכת רחוק ישבתי עם קובי (המפיק זוכרים?) והתחלנו לעשות הערכות לגבי כמה יעלה להפיק את האלבום ויותר חשוב באיזה אסטרטגיה להפיק את האלבום ככה שיהיה אפשר לעמוד בזה מבלי לוותר על החזון. ואני מדבר על הפקה גדולה פה עם זמרות, מיתרים וכלי נשיפה. קווינסי ג'ונס סטייל…

היה ברור לנו שחשוב להתחיל בשלב טרום-הפקה (reproduction) ולהקליט את השירים בצורה הערומה והפשוטה ביותר שתאפשר לנו להגדיר את האווירה שלהם, לשמוע את הטקסט בלי גינונים מיותרים ולבדוק את העוצמה שלו וגם את השטף הטבעי של השיר. האם הוא משרת את הטקסט? האם יש איזון בין העומס במספר האקורדים והרצף המלודי? מה יהיה הטמפו (מהירות) של כל שיר? מה תהיה האווירה בו?

זה שלב שהחלטנו לעבוד עליו ברצינות כי בשלב ההקלטה עם הנגנים אפשר לשלוח את החומר של טרום ההפקה וככה יש להם מידע מוצק לגבי מה אנחנו רוצים וצריכים. בקיצור – חסכון משמעותי בזמן. ככה התחלנו לחשב שעות אולפן…

לאחר מכן תכננו לקרוא לנגנים (וכאן חשוב להגיד שחברים טובים שיבואו לעזרתכם יכולים להקל על התהליך שלכם באופן משמעותי) ולהקפיד לשלם לכל נגן סכום סטנדרטי שלא נופל מסכום בסיסי שקיים בשוק.

חשוב מאוד לשלם לאנשי מקצוע גם אם הם חברים טובים. ככה אתה ממתג את מה שאתה עושה. יש עניין של קארמה. בכסף שאתה משלם אתה יוצר אצל הנגן תחושה שהפרויקט יצליח כי הוא נעשה בפרגון. אנחנו הרי באמת מתכוונים להצליח… תארו לכם שפרויקט מצליח והנגנים שניגנו בו קיבלו מעט מאוד כסף. זה מרגיש כאילו ניצלת אותם כדי לטפס למעלה. בקיצור, גם פה מתגלגלים סכומים גדולים ומשמעותיים אבל לא כאלה שאתה יכול להרשות לעצמך לוותר עליהם.

אגב, מקובל להקליט בס תופים ביחד כדי ליצור אחידות ברית'ם סקשיין (שמחזיקים את הגרוב של השיר) ומדובר על שלושה ימי הקלטה מלאים בפוטנציאל. שעות אולפן… שעות אולפן… שעות אולפן…

לאחר שלב הרי'תם סקשיין שבו מקליטים גיטרה בס, תופים וגם פסנתר בסיסי (פסנתר נקליט שוב לקראת הסוף) יתגלו שירים שיתאימו יותר לקונטרבס. מדובר על יום הקלטה נוסף של נגן + שעות אולפן.

בשלב הזה עוצרים רגע כדי לערוך את השירים. הקלטנו מספר גדול של טייקים, בוחרים את הטוב ביותר, מעצבים את הסאונד מבחינה מספקת כדי להמשיך. עריכות, אמרתי שעות אולפן? ואז קוראים לנגן כלי ההקשה.

כלי הקשה זה יום הקלטה באולפן וכמובן שמשלמים לנגן. סיימנו? עושים סשן גיטרות…
סשן גיטרות לוקח מלא מלא זמן. צריך לעצב תפקידי גיטרות, להכפיל, לבחור סאונדים מיוחדים לכל שיר ובקיצור מדובר על בין שניים לשלושה ימי אולפן וכמובן שמשלמים לנגן.

קובי פרחי

בכל התהליך הזה כדאי להבין שחייבים לתכנן את הזמן עם מרחב נשימה. סה"כ באנו לעשות אומנות. אז חשוב לאפשר זמן להתלבט קצת, לעכל, להתחרט ולאפשר לרעיונות להתחדש. מצד שני צריך להיות יעיל. מכיוון שאני גם המעבד של הפרויקט בתחום הזה השתדלתי לחסוך זמן וכסף איפה שיכולתי. קובי יודע לתת עצות של אלוף בעל ניסיון שסוללות את הדרך.

ישבתי על העיבודים מראש וערכתי גרובים ובייס ליינז מדוייקים יחסית. (כולם השתנו אגב במהלך ההקלטות אבל עזר שהיה למה להתייחס… )

אגב, באולפן צריך לחשב תשלום לכל טכנאי כמובן ולא לשכוח שכשמביאים נגנים ליום הקלטה צריך לאכול ארוחת צהריים למשל (חומוס בכרם התימנים הולך יופי). אחרי שמסיימים סשן גיטרות אנחנו שוב בעריכות. הפעם כבר עושים צעד קדימה עם השירים. מקליטים שוב פסנתר ושירה ואז יש לך חצי אלבום ביד.

לאחר מכן נכנסים לשלב ההערכות. מה מעלים מעל מה שעשינו? החלטנו שבשלב הזה נעשה רגע חושבים. נראה איך אנחנו עומדים מבחינה תקציבית. נחליט מה נכון בהתאם למה שיש.
אם אני לא מתפשר על החלום נוסיף רביעיית מיתרים, קולות ליווי, כלי נשיפה לפנים וצריך עוד לעשות עבודת אלקטרוניקה. פפףףףף…

צריך לקחת בחשבון גם את הוצאות ההפקה. להפקה יש סטנדרטים ברורים לתשלום. לא לשכוח מיקסים ומאסטרינג שלוקחים גם מספר שעות לשיר ואם בכלל רוצים להשקיע אז כדאי לעשות את המאסטר הסופי מחוץ לאולפן כדי לקבל חוות דעת שונה של אוזן אחרת (ואולי נבחר מישהו ספציפי שנרצה את סגנון העבודה שלו).

בקיצור, חברים, חתיכת השקעה דיסק אה? אתם בטח מתארים לכם שנבהלתי. מדובר על עשרות אלפי שקלים. אחרי שמסיימים את הדיסק רק מתחילים בעצם. יש לך דיסק ביד, מה עם שיווק הדיסק? מה עם ניהול אישי כדי לעלות על הפסים הנכונים? בקיצור, צריך הרבה כסף כדי לעשות דיסק.

תמר ואני

הנה הדרך שלי להתמודד עם המטרה הזאת. לפני שלוש שנים כשחזרתי לארץ החלטתי שנמאס לי להיות מוסיקאי עני והייתי נחוש למצוא דרך להרוויח מספיק כסף כדי לעשות את המוסיקה שלי ולחיות סבבה. תמר, חברה שלי הקימה עם אחיה אתר באינטרנט לימי הולדת בנושאים שונים. יומולדת הארי פוטר, יומולדת פיות, יומולדת דינוזאורים… אתם מבינים את הרעיון. בזכות התעוזה שלהם אחיה עזב את עבודה מבאסת בהייטק ופתח בסגנון חיים חדש שבו הוא אדון לעצמו עם יכולת לקיים את המשפחה ולבלות זמן עם שלושת הבנות שלו. תמר, היא אומנית דגולה והאינטרנט מאפשר לעשות את האומנות שלה בלי פשרות.

עם השנים אתר אחד הפך לחמישה… הנה האתר המצליח והמדהים שלהם:
http://www.coolest-kid-birthday-parties.com
אז כשתמר שמעה על הרצון שלי להתקדם היא המליצה לפתוח אתר באינטרנט וחשבנו על כמה נושאים: כלבים, ריקוד, פסנתר וכו'. עשינו סקר שוק וגיליתי שהתשוקה הגדולה שלי והמקצוע שלי (מורה לפסנתר) היא תחום ללא ממוצה באינטרנט. מכאן נולד האתר שלי www.piano-play-it.com

עם הזמן פגשתי את אידו רונן, שחנך אותי ולימד אותי השלמות תיאוריה באקדמיה. היה לנו קליק מיידי. אידו הפך לשותף באתר ומאז אנחנו עושים דרך ארוכה ביחד. זאת לא הייתה הצלחה מההתחלה. שנתיים עבדנו בחינם אבל ידענו שאנחנו חייבים להמשיך. אבל זה לא קרה.
כל הזמן הזה אמרתי לעצמי שכשהאתר סוף סוף יצליח אני אתחיל לעשות את האלבום שלי. אני רק צריך גיבוי כלכלי. הכול עמד במקום. נזכרתי במשהו שתמר אמרה לי… שהעולם הזה לא הגיוני ולנהוג בהגיון בעולם כזה זה טירוף.
החלטתי לנסות גישה חדשה. אני מתחיל לעשות דיסק ורואה לאט לאט איך אני מגייס כסף לאתר.
פתאום זה התחיל לקרות…
אנשים הגיעו לאתר, המשכנו לתת וליצור שיעורים בשעה שאני אוסף חומרים לאלבום ויום אחד כשכבר הרווחנו יותר קיבלתי פתאום טלפון מגוגל. הוזמנתי לכנס של בעלי אתרים לדון ברעיונות לשיפור האתר.

הגעתי לשם עם טי-שירט פשוטה ונדהמתי לראות את כל בעלי החברות המעונבים בחליפות שלהם יושבים בשולחנות. בפינות האולם שבנמל ת"א הוגשה ארוחת צהריים חלומית בקייטרינג איכותי.
התפלאתי לראות שהכירו בגוגל את האתר שלי והוא שימש דוגמא להצלחה. ואז זה הגיע…
כתבה בטלוויזיה בערוץ שתיים בחדשות שבה אנחנו מייצג את גוגל כדוגמא להצלחה עסקית במודל שלהם.

הקליקו כאן כדי לראות את הכתבה!

הייתי בעננים, זאת הייתה החשיפה שהאתר היה צריך. מאז במקביל לעבודה על הדיסק לקחנו גם ייעוץ כלכלי ששדרג את היכולות והאמונה שלנו וידידיי, האתר שלנו הוא גאווה גדולה. מעבר לפרנסה אנחנו נמצאים במצב של נתינה מתמדת לתלמידים בכל העולם. אני מדבר על מלזיה, ארה"ב, תימן והפיליפינים. אנשים יודעים לתת מילה טובה ולפרגן וזה מה שנותן גם הרבה כוח לאלבום.

אז אם יש לכם חלום אני ממש ממליץ לכם ללכת רחוק איתו. אל תחשבו יותר מדי. אל תנסו לראות את כל הדרך. תשתמשו במה שיש לכם ותאמינו שאם המטרה שלכם באה ממקום טוב ונכון הכסף כבר יגיע. הכי חשוב, צריך לפעמים לקחת סיכונים (גם אם מחושבים).

בפרקים הבאים אספר לכם על עוד רעיונות שהיו לי כדי לגייס כסף לאלבום אבל לפני כן אני רוצה לספר לכם קצת על החומרים שבאלבום ועל האנשים שמשתתפים בו…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s