ההופעה בסלונה

סיוון ועינת עוברות על הקולות לפני ההופעה

במקביל להקלטת בס תופים ארגנתי הופעה עם ארווין וארטיס בסלונה ביפו.
להופעה הוקצבה חזרה אחת והיא התבססה על האמונה שלי בהם כנגנים מצוינים שמכירים
את השטיקים שלי וכבר נגנו איתי כמה מהשירים.
להופעה צירפנו את אורי על הסקסופון (הזכור לכם אולי מההופעה המשפחתית) וכמובן גם עינת אזולאי וסיוון בר לב ששרו איתי קולות.

איזה כיף להופיע במקום כמו הסלונה. באווירה המיוחדת של יפו עם האנרגיה הטובה של האנשים שעובדים שם. אמנם היו כמה עניינים שקצת הטרידו אותי בנוגע להופעה אבל משהו שם מאפשר להופעות להצליח. מה הדאיג אותי? נתחיל בזה שחזרה אחת זה באמת לא מספיק.
ארטיס וארווין לא ניגנו איתי הרבה זמן ולא ידעתי אם אני יכול לסמוך עליהם בעיניים עצומות אחרי כל כך הרבה זמן.

ההופעה ארעה ביום שלישי. בדרך כלל אני אוהב להופיע בסוף שבוע כי אני מאמין שיש יותר סיכויים שאנשים יתפנו מעיסוקיהם כדי לבלות. הסלונה מאפשרת להופיע בימי ראשון, שני ושלישי.
הלכתי על יום שלישי ה-25 בינואר ונכנסתי לכוננות. בניגוד להופעה הקודמת ידעתי שההופעה הזאת תסתמך על חברים והחלטתי להתמקד בהזמנתם.

ארווין עם הפריקשן

הסלונה לא מאפשרת להביא סט תופים. Base drum לא בא בחשבון. ההופעה שלי מבוססת על גרוב בס תופים. מלחיץ :). למזלי ארטיס הוא נגן כלי הקשה רציני (הוא מצוין במיוחד על הקחון).
התייעצתי עם ארטיס מחו"ל והוא אמר לי להשיג קחון, מצילות, שייקר, טמבורין, בונגוס וקאו בל.
תהיתי איך נצליח לשמח את כולם עם הכלים האלה אבל שחררתי והאמנתי שהוא יודע מה הוא עושה.

עלתה השאלה מאיפה נשיג כלי הקשה? קובי המליץ על בחור בשם אורי דקל הידוע בשם פונדי שיוכל להשאיל לנו כלי הקשה. פונדי ואני ניגנו ביחד באחד הגיגים המשותפים אצל קובי באולפן.
הוא ניגן שם דווקא על קלידים והיה תענוג לג'מג'ם ביחד. התקשרתי אליו ובנוסף לכלי ההקשה ששאלתי ממנו החלטנו שהוא ינגן על כלי ההקשה באלבום. זאת הייתה ההחלטות הנכונות ביותר לאלבום. גם בגלל שהוא בחור שכיף לעבוד איתו וגם בגלל הכלים המיוחדים שהוא מתמחה בהם (ועליהם אספר בהמשך).

לקראת ההופעה פתחתי אירוע בפייסבוק שבו שיתפתי את כל החברים שלי לגבי ההופעה המיוחדת עם נגנים שמגיעים מחו"ל מה שבהחלט עזר להביא הרבה חברים. זאת גם הייתה ההופעה הראשונה שבה ניגנתי עם הרכב. בהופעה הקודמת הייתי על הפסנתר ואורחים עלו וירדו.
בקיצור, היה משהו חדש להגיע בשבילו.

יום האירוע התקרב וראיתי שיש מספר די גדול של אנשים שעשו אטנדינג בפייסבוק. הייתי מבסוט. תיארתי לעצמי שחלק לא יגיעו אבל עם מתוך שמונים איש יגיעו שישים זה יהיה אחלה. אימא שלי הפתיעה אותי והגיעה עם כמה חברות שלה, גננות שעובדות איתה. ככה יצא שהקהל שהגיע לסלונה היה קהל מאוד מגוון. חברים מתקופת הצבא, חברים וחברות מהמרכז הגאה, גננות ועוד הרבה שנאספו בדרך. הסלונה הייתה מפוצצת. חברים טובים זה אוצר יקר.

כשסידרנו את הבמה ועשינו סאונד צ'ק גילינו שקשה לנגן בגלל הסאונד. חשוב להתעקש על איש סאונד טוב בהופעה. כל כך הרבה תלוי בהרגשה הפנימית שלך במהלך ההופעה, זה לקח שלמדתי להבא. בהמשך ההופעה הסאונד השתפר מאוד (עם טיפה עזרה) ואיתו גם ההרגשה שלי.
האולם של הסלונה ארוך ויש בו המון כורסאות מפוזרות מסביב. זה מקום חמים שמאפשר הופעה נעימה ורכה. מצד שני זה נתן לי תחושה שקשה להגיע לקהל בגלל המרחק ובמיוחד בגלל שישבתי, כמעט ולא נראה מאחורי פסנתר הכנף המקסים שלהם שם.

פסנתר כנף זה חתיכת בונוס רציני. שמחתי מאוד שאוכל לנגן שם על הפסנתר כי ידעתי שהוא יוציא ממני הרבה יותר ממה שהקלידים מוציאים. הצטופפנו על הבמה מול התאורה הנעימה שבסלונה. התנאים האלה לימדו אותי כמה דברים חשובים. חשוב להתאים את ההופעה לאופי המקום ולמזלי שיבצתי לא מעט בלדות בהופעה מה שנתן לאנשים את הספייס להקשיב. חוץ מזה עבדתי על השירה שלי והתאמנתי על לשמור קצת על איפוק וריחוק.

במהלך ההופעה הייתי עמוס. הייתי צריך לתת סימנים לארטיס וארווין שהיו צריכים לעכל הרבה מידע בזמן קצר ולהתרכז בשירה ובאקורדים. לא הצלחתי לחוש מספיק פידבק מהקהל בגלל המרחק והיה קשה לי לדעת איך ואם אני עובר אל הקהל.
אבל ארטיס ניגן כמו שד כשהשתמש בקחון כדראם בייס בשירים הקצביים (הוא ניגן עם הרגל כל המופע!) והנוכחות של ארווין עשתה את שלה. הרגישו את החברות הטובה בינינו וגם את הקשר עם הבנות ואורי שמעמיק מהופעה להופעה. לקראת אמצע ההופעה הרגשתי יותר נינוח ושחררתי את המחשבות. האנרגיה עלתה והתחלתי לרקוד קצת מחוץ לפסנתר כדי להרים את הקהל.
זה עבד… ראיתי את העיניים של האנשים שהגיבו והיו איתי.

כשירדתי מהבמה הייתי בשלי. לא ידעתי בדיוק מה להרגיש אבל האנשים התחילו לבוא ולחבק אותי ולהגיד שהיה מצוין. היו חברים שהגיעו גם להופעה המשפחתית ואמרו שההופעה מאוד השתפרה.
הנה השיר "חלומות ארוכים" של ריקי גל מתוך ההופעה ועליו עוד אספר בפרקים הבאים.

שורה תחתונה? לפעמים, כשאתה על הבמה אין לך דרך לדעת מה הקהל חושב. אתה מרגיש שאתה גרוע והם חושבים שאתה טוב. לפעמים אתה מרגיש שאתה מצוין והם לא מתלהבים. בהופעה לא הרגשתי שהייתי במיטבי אבל התגובות היו טובות. זה נתן לי קצת פרופורציה. מצד שני? כנראה שכשאחרים מחמיאים לנו או מעירים לנו אסור אף פעם לקחת את זה באמת באופן אישי. אתה צריך לדעת בעצמך איך היית כי אז אתה בטוח מאיפה זה בא.

גם אנשי הסלונה (מקסימים אחד אחד) סיפרו שההופעה הייתה מאוד מוצלחת בעיניהם. איזה כיף אה? להתאמץ כל כך הרבה ובסוף להרגיש שאנשים קיבלו ממך את מה שאתה רוצה לתת.

ההופעה בסלונה הייתה בית-ספר בשבילי. הבנתי כמו שסיפרתי לכם שצריך להתאים את ההופעה לאופי המקום. הארה גדולה מאוד שהייתה לי היא שאני לא מסוגל לשבת הופעה שלמה מאחורי פסנתר ולחפש את הקהל. הרגשתי שבהופעות הבאות אני אופיע גם עם גיטריסט שייקח ממני את התפקיד ההרמוני בהרכב ואנהל חלק מההופעה בפרונט.

אמנם אני נוטה להתבאס משגיאות אבל בהופעה בסלונה הבנתי שחייבים לשחרר כדי שאנרגיה טובה תקרה. ארטיס וארווין לא קלעו בול עם כל הקיואים. מצד שני ארווין הפציץ עם פרזות בס מגניבות וארטיס היה מדויק כמו מכונה. התחושה של אנרגיה ומקצועיות עברה וזה חשוב מאוד לקבל ולאהוב את הרגע שאתה נמצא בו.

השתוקקתי כבר להקים בעקבות ההופעה בסלונה את ההרכב עם הנגנים הישראלים ולעבור איתם דרך כמו שעברתי עם שני אלה. אני ממליץ לכל האומנים שקוראים את זה להופיע בסלונה. העובדים שם לגמרי לצידך והם נותנים לך תחושה טובה. כדאי ללכת עם אופי המקום ולארגן הופעות סביב הפסנתר עם אופי רך שמתאים לאווירה. אני הייתי קצת עקשן למען האמת. פעם הבאה אופיע אינטימי עם הפסנתר ואני מאמין שיהיה שוב תענוג. ואתם שקוראים? הייתם במקרה בהופעה? מה חשבתם? נהניתם?

הקליקו כאן כדי לשמוע על הקלטת קונטרבס, פריקשן וגיטרות ועל כמה נגנים מדהימים שהכרתי!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s